Programy
i projekty

Środowiskowy Program Profilaktyczny realizowany jest w naszej szkole od 2007 roku w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Programy prowadzone są w formie zajęć pozalekcyjnych i obejmują w pierwszej kolejności dzieci zaniedbane i sprawiające trudności wychowawcze, chociaż uczestniczą w nich również dzieci bez tego typu problemów. Dzieci są zapraszane do uczestnictwa w programie głównie przez wychowawców, najczęściej po konsultacji z pedagogiem lub psychologiem szkolnym. Środowiskowy program profilaktyki to projekt systemowych rozwiązań w środowisku lokalnym, obejmujący szereg programów profilaktycznych, ukierunkowany na wspomaganie dziecka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, ograniczanie i likwidowanie czynników ryzyka oraz inicjowanie i wzmacnianie czynników chroniących.

Koordynatorem Środowiskowego Programu Profilaktycznego w naszej szkole jest mgr Aleksandra Dziemba-Gułaj

"Zdrowie to najwyższa forma szczęścia"

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Opiekunowie, Nauczyciele, Pracownicy szkoły!

W roku szkolnym 2024/2025 w naszej szkole przeprowadzony zostanie program pt. "Trzyma formę". Koordynatorem programu jest Wiktoria Sularz - pedagog szkolny.

Program ten to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

Zachęcamy do zapoznania się z tematyką tegoż programu: http://www.trzymajforme.pl/start-16 oraz "Talerzem Zdrowego Żywienia" --> http://www.trzymajforme.pl/files/?id_plik=127

Wspólnie zadbajmy o naszej zdrowie fizyczne i psychiczne!

trzymaj_forme_scenariusze_www_2025.pdf

Program FITSCHOOL

Nasza szkoła przystąpiła do programu FITSCHOOL. Tym samym staliśmy się Placówką Partnerską programu.


eTwinning

W październiku 2023 roku rozpoczęliśmy nowy projekt eTwinning „Learning With Useful Games” (Nauka przy pomocy przydatnych gier). Celem projektu jest pokazać uczniom ciekawe sposoby uczenia się poprzez zabawę. W projekcie biorą udział chętni uczniowie z klas 6a i 6b, razem 12 uczniów.

Szkołami założycielskimi jest szkoła z Turcji i Słowacji a partnerami: nasza szkoła, szkoła z Portugalii, Grecji i Czech.

Uczniowie zostali zapoznani z ideą projektu, nauczyli się jak poruszać się po platformie eTwinning. W pierwszych miesiącach uczniowie przedstawiali się i zapoznawali z innymi uczestnikami projektu. Mieliśmy okazję zobaczyć się i porozmawiać z naszymi kolegami podczas rozmowy online. Stworzyliśmy logo projektu w postaci złączonych puzzli z symbolami narodowymi. Zaprezentowaliśmy naszą szkołę i nasze miasto tworząc cyfrowe prezentacje. W okresie świątecznym stworzyliśmy cyfrowe kartki z życzeniami dla szkół partnerskich. Udało nam się również zagrać w wiele gier rozwijających ciało i umysł. Teraz przygotowujemy wspólną grę z krajami partnerskimi.

Młoda Filharmonia

CYKL KONCERTÓW SZKOLNYCH
SALA KONCERTOWA IM. KAROLA STRYJI

Młoda Filharmonia to comiesięczne koncerty symfoniczne, kameralne i chóralne. Koncerty prowadzi Regina Gowarzewska, doświadczona prelegentka, interesująco komentująca prezentowaną muzykę i przedstawiająca jej twórców. Programy i obszerne komentarze słowne metodycznie prezentują rozmaite aspekty muzycznego skarbca. Koncerty Młodej Filharmonii cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodych słuchaczy.

Przystąpiliśmy do programu "Owoce w szkole". Jest to program Wspólnej Polityki Rolnej, który uruchomiła Komisja Europejska. W Polsce program skierowany jest do uczniów klas I-V szkół podstawowych.
Celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.
W ramach programu „Owoce w szkole” dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, które samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.

Innowacja pedagogiczna "Bajki-pomagajki i wytwory plastyczne""

„Żył sobie kiedyś…” tak rozpoczyna się oczarowanie: puszczają liny kotwicy. Odpływamy, my i dzieci, ku krainom nadzwyczajnych horyzontów, ku krainom zamieszkałym przez zwierzęta, które mówią ludzkim głosem, przez syreny i olbrzymów, przez czarownice i księżniczki… przez istoty, które nie istnieją, a jednak są dziwnie do nas podobne. Nawet, gdy bajka czy opowiadanie mówi o życiu codziennym, czyni to z pewnym dystansem.

Celem niniejszej innowacji jest m.in.: pokazanie wzorów skutecznego działania, innego myślenia o sytuacji trudnej, ćwiczenie wyobraźni, wzmocnienie poczucia wartości, pomaganie w podejmowaniu decyzji życiowych, rozumienie uczuć, rozwijanie indywidualnej aktywności, rozbudzanie ekspresji twórczej dzieci, ćwiczenie kreatywnego myślenia.

Realizacja innowacji w 2 grupie świetlicowej, w I semestrze roku szkolnego 2024/2025.

Nauczyciel odpowiedzialny: mgr Alicja Gansty 

Innowacje w Bitach - Graj.Koduj.Łącz!

Uczniowie klasy 6a uczestniczą w bezpłatnym projekcie "Innowacje w Bitach - Graj.Koduj.Łącz!". Projekt obejmuje 4 spotkania po 90 minut. 

W ramach projektu uczniowie: